پایان نامه ها

دانلود پایان نامه رشته های معماری و شهرسازی برنامه ریزی شهری مدیریت آموزشی شیمی فیزیک ریاضی زیست شناسی کشاورزی تربیت بدنی بازاریابی گرافیک پژوهش هنر تبدیل انرژی مشاوره ساخت و تولید صنایع غذایی رایگان پروژه تحقیق پژوهش مقاله پلیمر سمینار

پایان نامه ها

لینک های سایت دانلود پایان نامه و سمینار ارشد – سبز فایل : دانلود پایان نامه حقوق - دانلود پایان نامه مدیریت - دانلود پایان نامه روانشناسی

دانلود پایان نامه رشته های معماری و شهرسازی برنامه ریزی شهری مدیریت آموزشی شیمی فیزیک ریاضی زیست شناسی کشاورزی تربیت بدنی بازاریابی گرافیک پژوهش هنر تبدیل انرژی مشاوره ساخت و تولید صنایع غذایی رایگان پروژه تحقیق پژوهش مقاله پلیمر سمینار

دانلود متن کامل با فرمت ورد پایان نامه های کارشناسی ارشد خرید و فروش و معاوضه پایان نامه آرشیو پایان نامه مجموعه کامل پایان نامه دسترسی متن کامل پایان نامه های ایران داک (گنج)

آخرین مطالب

تعارض کار- خانواده

مدیر سایت | سه شنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۷، ۰۵:۴۲ ب.ظ

تعارض کار- خانواده

  تقابل میان کار و خانواده یکی از موضوعات مورد توجه بسیاری از پژوهش­ها در 25 سال گذشته بوده است(گرین هوس و پاول[1]، 1996). علوم مدیریت و روانشناسی نیز علاقه بسیاری به مطالعه اینکه چگونه مردان و زنان میان مسئولیت­های شغلی و خانوادگی خود تعادل ایجاد می­کنند، داشته­اند (ادوارد و روثبارد[2]، 2000؛ کرچ میر[3]، 1992؛ کوسک، نویی و دمار[4]، 1999)؛ در این میان با تغییر در ماهیت و ساختار نقش­های کاری و خانوادگی، مانند شاغل شدن زوجین، حضور بیشتر زنان در مشاغل و کم رنگ شدن برخی نقش­های سنتی در مسئولیت­های زندگی خانوادگی افراد (بارنت و هاید[5]، 2001؛ ادوارد و روث بارد، 2000؛ جنکینز، رپتی و کروتر[6]، 2000) مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است (به نقل از شاین و چن[7]، 2011). پیشینه مسائل مربوط به کار و خانواده عمدتاً بر روی تعارض میان حدود فعالیت­های شغلی و خانوادگی، یا همان تعارض کار-خانواده (WFC)[8]، تمرکز یافته است، گرچه اصطلاح کار-خانواده و کـار-زنـدگی[9] اغلب بجای یکـدیگر استفاده می­شـود؛ اما بین این دو تمـایز وجود دارد، چرا که عنوان کار-خانواده به مسائل مربوط به نقش­های همسری و والدینی در خانه اشاره دارد و کار-زندگی به سایر نقش­های غیر شغلی  فرد مانند عضویت در گروه­های اجتماعی، فعالیت­های مذهبی و غیره مربوط است.

براساس مطالعات کان (1964)؛ بیوتل و گرین هوس (1985) تعارض کار-خانواده را اینگونه تعریف  کرده اند «نوعی از تعارض بین نقشی[10]، که در آن فشار ناشی از نقش­های حیطه کار و خانواده در برخی از جنبه­ها با یکدیگر ناسازگار هستند، از این رو انجام یک نقش (شغلی یا خانوادگی) باعث دشواری در انجام دادن نقش دیگر می­شود» ( به نقل از، شاین و چن، 2011).

تعارض کار-خانواده زمانی رخ می­دهد که انتظارات مربوط به یک نقش با توانمندی­های شخص برای اینکه سایر نقش­هایش را نیز بتواند به طور کامل انجام دهد، تداخل می­کند. گوود[11](1960) بیان می­کند که تعارض بین نقش نتیجه و پیامدی چاره­ناپذیر برای فرد در انجام نقش­های چندگانه است (شاین و چن، 2011). بنابراین تعارض کار-خانواده (WFC) غالباً در زیر مجموعه عوامل استرس‌زای ناشی از نقش دسته­بندی و مطرح شده است، چرا که این تعارض گویای ناهمخوانی و تضاد بین الزامات و خواسته­های دو نقش متفاوت است (کان و روزنتال[12]، 1964؛ کتز و کان[13]، 1978؛ به نقل از متشرعی، 1389) و لذا تعارض به هر شکلی که باشد منجر به استرس برای فرد خواهد شد.

جهت­گیری تعارض کار-خانواده، دو جنبه را مد نظر دارد. جهتی که در آن  کار و مسائل کاری با زندگی خانوادگی تداخل می­یابد (WIF و یا W ®FC)[14]و در مقابل، جهتی که در آن مسائل خانوادگی با حیطه کاری تداخل می­یابد (FIW و یا F ®WC)[15]. به عنوان مثال، تداخل خانواده- کار، زمانی رخ می­دهد که فرد به دلیل بیدار ماندن و مراقبت کردن از کودک خردسالش که در طول شب نا آرامی می­کرده، در روز بعد در محل کار خسته و ناکارآمد عمل می­کند و مثالی از تداخل کار-خانواده زمانی است که فرد برای اتمام زمان کار و ماندن در پست خود در سازمان، نتواند در برنامه­ای مربوط به خانواده، مثل جشن فارغ التحصیلی فرزندش شرکت کند. تمایز میان این دو مفهوم در برخی مطالعات از جمله پژوهش­های، فرون، راسل و بارنز[16] (1996) و  گوتک، سرل و کلپا[17] (1991)، بررسی و مورد تأیید قرار گرفته­اند (توتل[18]، 2006). بطور کلی، مفهوم تعارض کار-خانواده می­تواند در سه حیطه، دسته­بندی شود (گرین هوس و بیوتل، 1985؛ نقل از توتل، 2006):

 1) تعارض مبتنی بر زمان[19]

 2) تعارض مبتنی بر توان فرسایی[20]

 3) تعارض مبتنی بر رفتار[21].

تعارض مبتنی بر زمان نیز به دو شکل نمود پیدا می­کند:

الف) هنگامی که فرد به دلیل حضور فیزیکی در محیط کار یا در خانواده نتواند به وظایف و انتظارات برخواسته از نقش دیگر خود بپردازد.

ب) فشار زمانی حتی هنگامی که فرد در محیط کار یا خانواده حضور فیزیکی ندارد، به دلیل ایجاد اشتغال ذهنی و فکری، باعث می­شود فرد نتواند وظایف نقش دیگر خود را بخوبی انجام دهد.

تعارض مبتنی بر فشار روانی زمانی وجود دارد که  فشار در یک نقش شغلی عملکرد فرد را در نقش دیگر تحت تاثیر قرار می­دهد. تعارض مبتنی بر رفتار هنگامی رخ می­دهد که شیوه رفتاری که فرد در محل کار نشان می­دهد (بی­عاطفه بودن، منطقی بودن، قدرت نمایی و استبدادگری) مورد علاقه افراد خانواده نباشد و در واقع این رفتارها در خانه ناکارآمد ارزیابی می­شوند.

به طور طبیعی، ناسازگاری میان نقش­های فرد در خانواده و نقش­های فرد به عنوان یک کارکن منجر به تعارض می­گردد. همانطور که گرین هوس و بیوتل در تشریح پیشایندهای تعارض کار-خانواده، نشان می­دهند(جدول شماره 1-2)  فشارهای حیطه­های خانواده و حیطه­های شغل منجر به این عدم سازگاری­ها میان دو نقش می­شوند.

 

 

فشارهای حیطه خانواده

 

فشار نقش (ناسازگاری )

 

فشارهای حیطه شغل

 

نگهداری از کودک

همسر شاغل

خانواده بزرگ

 

زمان

زمانی:  هنگامی که صرف وقت در یک نقش از رسیدگی به نقش دیگر جلوگیری کند.

 

زمان

ساعات کار

برنامه غیر انعطاف کار

نوبتکاری/شیفت کاری

 

 

تعارض در خانه

کم حمایتی  همسر

 

توان

توانی: هنگامی که انجام یک نقش توان انجام نقش دیگر را سلب کند.

 

توان

تعارض نقش

ابهام نقش

تداخل مشغولیت دو نقش

 

 

انتظار  برای گرم بودن

باز بودن و صداقت در خانه

رفتار

رفتاری: الزامات رفتاری در یک نقش  رفتار بر اساس الزامات نقش دیگر را دشوار سازد.

رفتار

انتظار پنهان کاری

رعایت مسائل امنیتی عینیت در کار

 

 

 

عامل جلوگیری کننده از انجام وظایف

 

 

 

 

 

 

برجستگی نقش

 

 

 

 

جدول شماره 1-2. مدل نظری ناسازگاری فشارهای نقش خانواده-کار، گرین هوس و بیوتل (1985)؛ (برگرفته از؛ لیگ سو، 2009؛ صفحه 232)

در مدل نظری گرین هوس و بیوتل، سه حیطه بروز تعارض (زمان-توان-رفتار)، بخوبی نشان داده شده است. به طور مثال ساعات کار طولانی و یا نوبت­کاری (شیفت کاری) در حیطه شغلی و الزام به نگـهداری از کودک خـردسال و علاوه بر آن شاغل بودن همسر، در حیطه خانواده، از نظر زمانی محدودیت­هایی را برای فرد کارکن ایجاد می­کند و این فشار ناشی از محدود بودن زمان، زمینه­ای برای ایجاد تعارض و عدم هماهنگی و سازگاری میان دو نقش وی در خانه و در محل کار بوجود می­آورد. تعارض مبتنی بر زمان، رایج­ترین نوع تعارض به شمار می­رود که مبتنی بر نظریه کمبود است. این نظریه بیان می­کند که میزان انرژی انسان ثابت و محدود است و نقش­های چندگانه به طور اجتناب ناپذیری زمان و انرژی لازم برای برآوردن همه نیازهای نقش را کاهش می­دهد، بنابراین فشار و تعارض کار-خانواده رخ خواهد داد (مارکز[22]،1977).

در نهایت با در نظر گرفتن سه زمینه ساز ناسازگاری نقش­ها و همچنین در دو جهت تداخل مسائل کار در خانواده و تداخل مسائل خانواده در کار، شش شکل مختلف از تعارض کار-خانواده بدست می­آید:

1.       تداخل کار در خانواده مبتنی بر زمان: بازتاب دهنده­ی حالتی است که در آن خواسته­های شغلی مانع نیاز کارکنان به صرف وقت در امور منزل و خانواده­شان می­شود.

2.       تداخل کار در خانواده مبتنی بر توان فرسایی: مشخص کننده این است که عوامل فشارزای شغلی، منجر به تحلیل رفتن سطوحی از توان فرد شده که نشاط و انرژی کارکن، حتی هنگامیکه در خانه به سر می‌برد را مختل می­کند.

3.       تداخل کار در خانواده مبتنی بر رفتار: مشخص کننده آن است که رفتارهایی که در محل کار اعمال آن­ها انتظار می‌رود، اگر در محیط خانواده فرد نیز ابراز و وضع شوند ایجاد مشکل می­نمایند.

4.       تداخل خانواده در کار مبتنی بر زمان: بازتاب دهنده حالتی است که در آن خواسته­های مربوط به زندگی خانوادگی مانع نیاز کارکنان به صرف وقت در امور کاری­شان می­شود.

5.       تداخل خانواده در کار مبتنی بر توان فرسایی: مشخص کننده این است که عوامل فشارزای زندگی خانوادگی، منجر به تحلیل رفتن سطوحی از توان فرد شده که نشاط و انرژی کارکن، حتی هنگامیکه در محل کار به سر می برد را مختل می­کند.

6.       تداخل خانواده در کار مبتنی بر رفتار: مشخص کننده آن است که رفتارهایی که در محیط خانه انجام آن­ها انتظار می­رود، اگر در محل کار فرد نیز بکار روند، ایجاد مشکل می­نمایند(بذر افکن1390).

کریمی در مطالعه خود با هدف بررسی تعارض کار-خانواده در کارکنان ایرانی در سازمان­های مختلف دریافت که تجربه کارکنان ایرانی در تفسیر تعارض کارخانواده مشابه کارکنان اروپایی است. مرکز کار و استخدام دانشگاه ناپییر علت اساسی دلایل تعارض کار-خانواده زندگی را بررسی کرده و یافته­های به  دست آمده شامل :

1-پایین بوده حمایت سازمانی،

2-تعداد نوبت­های کاری و انعطاف کاری پایین، نوبت کاری شب و روز،

3-ساعات کاری طولانی که از یک سو تداخلات جدی در تعادل کار و زندگی ایجاد کرده و از سوی دیگر تهدیدی برای سلامتی آن­ها محسوب می­شود(وایز[23]،2004).

نظریه­های متعددی هستند که تضاد کار و خانواده را از جنبه­های گوناگون تفسیر و تبیین می­کنند. یکی از پذیرفته­شده­ترین تفسیرها متعلق به نظریه­ی نقش است. طبق این نظریه انتظارات سایرین و آنچه رفتار مناسب در یک موقعیت به­خصوص (مثلاً در جایگاه همسر، همکار، زیردست، پدر یا مادر) دانسته می­شود، نقش­های کاری و خانوادگی فرد را شکل می­دهد. هر یک از حوزه­های کار و خانواده نقش­های چندگانه­ای برای فرد تعریف می­کنند که هر کدام تقاضاهای متعددی به همراه دارند. این وضعیت در نهایت منجر به بروز تضاد می­شود. نظریه­ی تضاد که ریشه در نظریه­ی نقش دارد، با قبول فرض کمیابی منابع (ثابت بودن میزان انرژی و زمان در دسترس) ادعا می­کند که پرداختن به نقش­های یکی از این دو حوزه (به عنوان مثال کار) موجب کاهش توجه به نقش­های حوزه­ی دیگر (مثلاً خانواده) می­شود. بدین ترتیب تضاد بین کار و خانواده به صورت تضاد بین نقش­های موجود در حوزه­های کار و خانواده تعریف می­شود (میچِل، میچِلسون، کوتربا، لِبرِتون و بالتز، 2009)[24]

در مورد رابطه­ی کار و فعالیت­های غیرکاری که فعالیت­های خانوادگی مهمترین آن­هاست مدل­های گوناگونی وجود دارد. مدلی که در بیشتر مطالعات مربوط به تضاد کار و خانواده مورد توجه قرار می­گیرد مدل تضاد است (بایرون، 2005)[25].

مطابق مفروضات این مدل در همه­ی حوزه­های زندگی انتخاب­های دشواری باید انجام شود. در نتیجه ممکن است تضادهایی رخ دهد و بار سنگینی را بر دوش فرد قرار دهد. نظریه­ی تضاد بر این عقیده استوار است که مجمـوعه­ی الزامات متناقـضی از شـرکت در نقش­های گوناگون ناشی می­شود. هر چه نقش­های کاری و خانوادگی برای فرد اساسی­تر یا برجسته­تر باشند یا تنبیه شدیدی برای عدم پیروی از ملزومات نقش وجود داشته باشد تضاد بیشتر می­شود(کوهِن و لیانی، .(2009[26]

تضاد بین کار و خانواده نوعی تضاد بین نقشی است که در آن فشارهای نقشی برخاسته از حوزه­ی کار و خانواده به نحوی با یکدیگر در تضاد هستند. به عبارت دیگر، ایفای نقش کاری (یا خانوادگی) به واسطه­ی داشتن نقش خانوادگی (یا کاری) دشوار می­شود(گرین هاوس و بوتل،1985).[27]

مطالعات ابتدایی در دهه­ی هشتاد قرن بیستم مفهوم تضاد کار و خانواده را یکسویه می­پنداشتند. پژوهش­های متأخرتر تداخل کار با خانواده و تداخل خانواده با کار را ابعاد متفاوت این مفهوم کلی در نظر گرفتند (ابی و دیگران، 2005)[28].[1].Greenhaus& Powell

[2] .Edwards &Rothbard

[3].Kirchmeyer

[4]Kossek, Noe, &Demarr

[5] Barnett & Hyde

[6]Perry-Jenkins, Repetti, &Crouter

[7]Shien&chen

[8] work-family conflict

2 work-life

3 interrole conflict

4 goode

5Quinn , Rosenthal

6 Katz, Quinn,

7 work interference with family(WIF)

 

8 family interference with Work (FIW)

[16]Frone, Russell

[17] Barnes, Gutek, Searle, &Klepa,

[18] Tuttle

[19] time-based conflict

[20] strain-based conflict

[21] behavior-based conflict

[22]Marks

[23]wise

[24] . Michel, J. S., Mitchelson, J. K., Kotrba, L. M., LeBreton, J. M., & Baltes, B. B.

[25] Byron, K

[26] Cohen, A., & Liani, E

[27] Greenhaus, J. H., & Beutell,

[28] Eby, L. T., Casper, W. J., Lockwood, A., Bordeaux, C., & Brinley, Aمتن کامل در sabzfile.com   یا fuka.ir 

  • مدیر سایت

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی